Uudised

Tallinnas toimub maailma prestiižseima gastronoomiavõistluse Bocuse d’Or Euroopa finaal

15.–16. oktoobril toimub Tallinnas, Saku Suurhallis maailma prestiižseima gastronoomiavõistluse Bocuse d’Or Euroopa finaal. Võistlevad tippkokad 16 Euroopa riigist, 10 parimat pääsevad edasi finaalvooru, mis toimub 1.-2. juunil 2021 Lyonis Prantsusmaal. Sündmuse otseülekannet saab vaadata lehel bocusedor.com. Sedasi saavad kõik gastronoomiahuvilised võistlust jälgida Covid-19 piirangutest hoolimata.

Eestit esindab tänavusel Bocuse d’Or võistlusel Artur Kazaritski, kes töötab hetkel sous chef’ina Kopenhaagenis asuvas kolme Michelini tärniga restoranis Geranium kolmekordse Bocuse d’Or’i võitja Rasmus Kofoedi käe all.

Bocuse d’Or Euroopa finaali aupresidendiks nimetati Suurbritannia kulinaaria ikoon ning prints Harry ja Meghani kungliku pulma privaatse vastuvõtu peakokk Clare Smyth. Clare, kes töötas karjääri alguses staarkoka Gordon Ramsay käe all, on ühtlasi osalenud kohtunikuna mitmetes tuntud briti kokandussaadetes, nagu The Final Table ja MasterChef. Tänaseks on tema restoran Core pärjatud kahe Michelini tärniga. Clare Smythi kõrval on aužürii liikmeks žürii president Philip Tessier, kes 2015. aasta Bocuse d’Or finaalvõistlusel, Lyonis, hõbeda.

Eestit esindab maitsežüriis, mis koosneb 20 osalejariigi esindajatest, Siigur restoranide juhtiv peakokk Tõnis Siigur. Maitsežürii hindab kandikul ja taldrikul esitatud roogade maitset, originaalsust ning esitlust.

Kolmas žürii, köögižürii, koosneb kuuest valitud kokast, kes hindavad võistkondade tegutsemist köögis ning kontrollivad, et kõik tiimid järgivad võistluse reegleid. Kuue liikme seast leiab ka kaks Eesti kokka: restoranide Tchaikovsky ja Mon Repos peakokk Vladislav Djatšuk ning restorani Juur peakokk Kaido Metsa.

Bocuse d’Ori Euroopa finaali peatooraineks on valitud Eesti vutt, mis pärineb Järveotsa vutifarmist. Dimitri Demjanovi sõnul on Järveotsa vutil head võimalused saada Eesti esindustooraineks. „Maitsev ja tervislik väikelind on juba tänaseks jõudnud kahekümne Euroopa tippkoka kööki ja loodetavasti saab ta Tallinnas toimuval Bocuse d’Oril veelgi hoogu juurde,“ lisas Demjanov. „Ootame põnevusega, milliseid maitseid suudavad Eesti vutist välja võluda maailma kokandustipud, kelle töö tunnistab žürii parimaks ja mis saab Eesti suurepärasest toorainest edasi.“

Teiseks peamiseks tooraineks on finaalis Paadi talust pärit angersäga. Eesti suurim angersägakasvataja Avo Leoki sõnul annab suurüritus võimaluse head kala tutvustada nii Eestis kui Euroopas. „Bocuse d’Or annab võimaluse angersäga pakkuda just tippkokkadele, mis on meie jaoks suur võimalus,“ kommenteeris Leok. „Huviga ootan juba, milliste retseptidega võistlejad kohtunike ette lähevad,“ lisas ta. Dimitri Demjanovi sõnul on Paadi talu angersäga huvitav ja uut väljakutset pakkuv tooraine. „Loodan et tänu oma kõrgele gastronoomia väärtusele leiab see uus ja põnev „Eesti“ kala kiire tee nii Eesti kui kogu Euroopa köökidesse“ ütles Demjanov.

Eesti Konverentsibüroo liige Carmen Catering on mõlemal võistluspäeval seotud ürituse teeninduse ja toitlustuse pakkumisega Saku Suurhallis.

Bocuse d’Or on maailma kõige prestiižikam kokakunstivõistlus, mille kutsus 1987. aastal ellu maailmakuulus Prantsuse meisterkokk Paul Bocuse. Inspireerituna spordiürituste kaasahaaravast atmosfäärist, otsustas Paul Bocuse korraldada meelelahutusliku vaatemängu, mille fookuses oleks kokakunst ja tippkokkade meisterlikkus.

Riine Tiigi

Turundusjuht