Blogi

INSPIREERIVAD ELAMUSTEGEVUSED TARTUS

Tartus toimuvate rahvusvaheliste ürituste  arv kasvab aasta-aastalt. Üha enam jõuab Tartusse erinevaid rahvusvahelisi sündmusi, mille käigus võõrustatakse paljusid oma ala eksperte. Miks mitte lisada ürituste programmi ka natuke Tartuga tutvumist teise nurga alt – kogusime kokku põnevaimad ideed, mida Tartus teha:

Kohta kohalikku, külasta kogukonnaaedasid

Tartus leidub mitmeid kogukonnaaedasid ja toidusalusid. Päris oma puhta toidu kasvatamine Mis saakski olla parem viis kohalikega tutvumiseks, kui mitte külastada linnaaiandeid. Siin saab koguda aianduse nippe, maitsta Tartu linnas kasvanud mahetooteid ning miks mitte – panna käed külge ja osaleda ka mõnes põnevas töötoas.  Või kasuta aeda kui puhkealana, kus nautida oma lõunasööki. 

Paranduskeldri töötuba

Paranduskelder on Tartu loomelinnnakus Aparaaditehases asuv töökoda, mis on suunatud taaskasutusele, jäätmete väärindamisele ning nagu nimigi ütleb – parandamisele. Seal saavad kokku nii meistrid kui algajad ja koos parandatakse kõiksugu esemeid alates telekapuldist kuni reisikohvriteni. Just selles omapärases kohas on võimalik osaleda mitmesugustes töötubades, mille käigus pannakse tööle enda loovus, valmistatakse loomingulisi lahendusi keskkonna väljakutsetega tegelemiseks ning genereeritakse uusi ideid. Töötoas on ühendatud nii mängulisus, kaasahaaravus ja loovus, kuid samas mõeldakse ka selle sajandi suurimale väljakutsele – keskkonnale.

Tutvu Tartu elurikkusega “Kureeritud elurikkuse radadel”

Kas teadsid, et Tartus on isegi putukatel ja siilidel oma hotell? Või ehk oled kuulnud, et meil kasvavad keskpargis kartulid ja muru peaaegu ei niidetagi? See ei ole veel kõik.. Aastaks 2024, mil Tartu on Euroopa kultuuripealinn, on Tartu linnaruum veelgi rohkem elurikkusega täitunud, sest Kureeritud Elurikkus on üks Tartu 2024 Euroopa Kultuuripealinna projektidest. Tule ja saa osa sellest, miks on bioloogilise mitmekesisuse säilitamine ja taastamine Tartu linnaruumis oluline ning kuidas seda tehakse. 

Naudi rattaringluse ratastega Smartovkade kunsti

Tartu on kompaktne ja keskkonnasõbralik linn, mida saab mugavalt avastada jalgsi või rattaga. Tartu rattaringluse ratastega saab muretult nautida linnakunsti – alustad ja lõpetad sõidu endale sobivast rattaparklast. Lisaks on enamik ratastest varustatud ka elektrilise abimootoriga, mistõttu ei pea sõitja liigse jõutrenni pärast muretsema. See on ideaalne variant, et võtta hetk ja nautida smartovkade ehk 60ndatel ehitatud hruštšovkadest energia- ja keskkonnasäästlike korterelamute otsaseintel paiknevat unikaalset kunsti! Kui aga ainult rattasõidust jääb väheks ja tahate teada kuidas nullenergia majad päriselt töötavad, siis ka seda saame teile näidata. 

Turgutav hommik Emajõe ääres

Tartu on jõelinn, kus hommikujooksu saatel saad nautida ärkavat linna ja udus ujuvaid pardikesi. Miks mitte end peale jooksu ka Emajõe Linnaujulas jahutada! Kui aga jooksmine ei ole päris sulle, siis on alati võimalus jalutada mõnda Emajõe ääres asuvasse parki ning alustada päeva sirutusega. Mõlemal tegevused annavad rohkelt positiivset energiat kogu päevaks. Kuna Tartus on kõik käe-jala juures, siis soovitame väikse sirutuspausi Emajõe ääres lisada ka teie kiiresse konverentsipäeva.

Avasta Emajõge

Läbi Tartu lookleb üks Eesti suurimaid jõgesid – Emajõgi, mille kaldad pakuvad palju rohelust ja jõgi ise rohkelt huvitavaid tegevusi. Emajõgi on läbi aegade olnud lahutamatu osa Tartust ning andnud linnale isegi nimeks Emajõe Ateena. See võimaldab üheaegselt nii palju erinevaid tegevusi jõe peal kui ka selle kallastel. Vee peal saab kulgeda erinevate jõelaevadega, adrenaliini pakuvad ka retked SUP-lauaga, mis võimaldab Tartut näha hoopis teistsuguse nurga alt. Täiesti unikaalse kogemuse saab aga ajaloolise puidust lodjaga sõites või uues Lodjakojas erinevates töötubades lodjaehitusse panustades. Otseloomulikult pakub kustumatu elamuse ka hilisõhtune kanuumatk tõrvikuvalgel. Kui aga pärast pikka päeva päris  jõe peale ei kutsugi, siis saab alati külastada elamusterohket Emajõe promenaadi. 

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus

Tartus Aparaaditehase piirkonnas asub TYPA trüki- ja paberikunstikeskus, kus on eksponeeritud palju huvitavat: alates hiinlaste paberist ja puulõigetest kuni 20. sajandi lõpul kasutusel olnud tehnoloogiateni. Siin näeb puu- ja tinatähti, vanemaid ja uuemaid kõrgtrükimasinaid. Ja mis peamine – enamik neist seadmetest töötavad endiselt ning Sul on võimalik neid proovida oma kätega. TYPAs peetakse lugu sellest, et vanad trükimasinad oleksid korras ja kasutuses, et säilitada nii materiaalset kui vaimset trükikunstipärandit. 2020. Aastal pälvis TYPA ka ILLUCIDARE eripreemia oma uuenduslike lahenduste eest kultuuripärandi hoidmisel. See on lihtsalt suurepärane koht, kus viia läbi mõni trüki-või paberikunstiga seotud töötuba!

Lisainfo Tartus ürituste korraldamise võimaluste kohta:

Nõu ja jõuga Tartus ürituste planeerimisel aitab  Tartu Konverentsibüroo, võtke nendega julgelt ühendust!

 

Photos by: Mana Kaasik, Liis Jago, Eva Maria Tartu

 

Dana Noormets

äriturismi projektijuht