Uudised

Tartust saab 2024.aastal Euroopa kultuuripealinn

Rahvusvaheline ekspertkomisjon nimetas 28.augustil toimunud koosolekul 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks Tartu.

Otsus tehti teatavaks Kultuuriministeeriumis toimunud pressikonverentsil, millele eelnes kandidaatlinnade Narva ja Tartu taotluste ja esitluste hindamine. Tartu 2024 eestvedajate kinnitusel seisab ees viie aasta pikkune pingeline töö, et täita taotluses seatud eesmärgid ja pakkuda nii Eesti kui Euroopa publikule mitmekülgset, kaasahaaravat ning kvaliteetset programmi.

Tartu linnapea Urmas Klaasi hinnangul tõi edu järjekindel ja üksmeelne tegutsemine: “Suur aitäh sadadele inimestele ja asutustele, kes on toetanud Tartu 2024 kandidatuuri nõu ja jõuga. Me täname žüriid, konkursi korraldajaid ning soovime edu Narva linnale, et ka võimalikult paljud nende taotluses esitatud plaanid täituksid.”

Linnapea sõnul otsib ekspertkomisjoni toetuse pälvinud programm “Ellujäämise kunstid” lahendusi Euroopa suurtele väljakutsetele: “Meie taotluses tõstatatud küsimused sellest, kuidas kultuuri kaudu leevendada keskkonna- ja terviseprobleeme ning pakkuda vastukaalu ääremaastumisele Eestis ja Euroopas, on olulised nii täna kui tulevikus.” Samas tõstab kandidatuuriraamat esile Tartu ja Lõuna-Eesti piirkonna omapärasid. “Kultuuripealinna kavandatud tegevused toetavad näiteks Tartu rahvusvahelise tuntuse ja heaolu kasvu, põlvkondadevahelise kultuurisideme tugevdamist ning noorte eneseteostusvõimaluste arendamist,” lisas Klaas.

Urmas Klaas rõhutas, et Euroopa kultuuripealinn on tervet piirkonda ühendav ja avav ettevõtmine, millega kaasneb ka suur vastutus: “Tartu kandideeris tiitlile koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega ning selle koostöö tulemusel on oluline osa kultuuriprogrammist kavandatud toimuma just nendes linnades ja valdades, toetust on volikogu tasemel avaldanud ka Pärnu linn. Üheskoos saame korda saata midagi, millest saab osa terve Euroopa.”

Tartu 2024 kandidatuuriraamatu peatoimetaja Berk Vaheri sõnul on võiduka taotluse tuumaks tugev sündmusteprogramm, mida peeti atraktiivseks nii Euroopa kunstnikele kui avarale publikule. “Meie valitud teemaliinid ja kavandatud projektid seovad kunste, loodushoidu ja inimeseks jäämist nii, et see kõnetab kogu 21. sajandi Euroopat,” selgitas Vaher. Ta tõi Tartu ja Lõuna-Eesti taotluse silmapaistvate tugevustena välja ka kandideerimise järjepidevuse, paljude eluvaldkondade kaasatuse, hästi käivitunud regionaalse ja rahvusvahelise koostöö ning linna ja piirkonna kõrge teostusvõimekuse.

Tartu 2024 vastutava projektijuhi Erni Kase sõnul jätkab kandidatuurimeeskond lähikuudel tööd uute ülesannetega: “Tiitliaasta 2024 on mitu aastat kasvanud kultuuri-, kunsti-, ja haridusprogrammi ning turundustegevuste kõrgpunkt, seetõttu tuleb ettevalmistustega jätkata juba sel sügisel.” Projektijuhi kirjeldusel tuleb värsket Euroopa kultuuripealinna tutvustada juba  eeloleval sügisel nii Eestis kui välismaal: “Näiteks toimub juba oktoobris Horvaatias, Rijekas praeguste ja tulevaste Euroopa kultuuripealinnade kohtumine, kuhu on oodatud ka Tartu.”

Tartu ja Lõuna-Eesti tiitlivõitu tähistatakse sel laupäeval, 31. augustil kell 18 Tartus Aparaaditehases  algava tänupeoga, kus võetakse kokku kandideerimine ning tunnustatakse kaasaaitajaid ja toetajaid. Sündmusel esinevad Tartu Ülikooli puhkpilliorkester Popsid ning pärimusmuusikat ja elektroonilist muusikat põimiv Oopus. DJdena astuvad üles Tartu 2024 eestvedajad eri valdkondadest: Urmas Klaas, Berk Vaher, Erni Kask, Karin Bachmann, Ahto Külvet, Erki Pruul, Tõnis Arjus, Kaspar Aug, Triin Pikk jt.

2024. aasta Euroopa kultuuripealinna valis sõltumatu rahvusvaheline ekspertkomisjon, mis hindas konkursi lõppvooru kutsutud kandidaatide taotlusi, tutvus 26.–27. augustil põhjalikult nii Narva kui ka Tartuga ning kuulas ära  mõlema linna esitlused.

Tartu 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna kandidatuuri eesmärkide ja tegevustega saab lähemalt tutvuda koduleheküljel www.tartu2024.ee  ja Tartu 2024 Facebooki (https://www.facebook.com/tartu2024) ning Instagrami (https://instagram.com/tartu2024) kanalites.

Allikas: Tartu Linnavalitsus

Riine Tiigi

Turundusjuht