Uudised

Täna avatakse Tallinnas Noblessneri sadamalinnakus PROTO avastustehas

Täna, 18. oktoobri õhtul avatakse Noblessneri valukojas ainukordse etendusega PROTO avastustehas. Unikaalse kontseptsiooniga kogupere elamuskeskus ühendab virtuaalreaalsuse tehnoloogia maailma muutnud leiutiste tutvustamisega. PROTO avastustehas on kõigile huvilistele avatud alates 19. oktoobrist.

„PROTO on maailma esimene hariduslik virtuaalreaalsuskeskus, mis ühendab kaasaegse tehnoloogia sajanditaguste leiutiste ajalooga. Avastustehase eesmärk on julgustada kõiki ise katsetama ja teadust avastama ning pakkuda meie väikestele teadlastele toetavat kasvulava,“ sõnas PROTO avastustehase tegevjuht Ott Sarapuu. „Tallinn on saanud ühe silmapaistva paiga võrra rikkamaks ning alates homsest ootame kõiki avastustehase maagiliste leiutiste maailma. Laupäeval on PROTO uksed avatud lausa südaööni,“ lisas Sarapuu.

Väljapanekus on ligi 30 virtuaalreaalsus- ja tegevuseksponaati, mis äratavad ellu 19. ja 20. sajandi leiutised. Nende hulka kuuluvad näiteks elusuuruses kuumaõhupall, auruvedur ja õhujalgratas, mida saab VR-mängus ise juhtida. VR-elamused on loonud Hollandi suurim virtuaalreaalsuskeskus Enversed Studios ja seda spetsiaalselt PROTO jaoks. „Käed-külge“ eksponaatide hulka kuuluvad näiteks protoroller, millega saab üle avastustehase sõita, erinevad teaduskatsed ja palju muud põnevat.

PROTO avastustehas asub ajaloolises Noblessneri valukojas. „Meil on hea meel, et PROTO avastustehase idee andis tõuke valukoja renoveerimiseks. Viimase kümne aasta jooksul on siin tänu erakordsele akustikale toimunud hulk maailmatasemel muusikasündmusi, täna on valukoja võimalused veelgi laiemad,” sõnas BLRT Grupi kinnisvara arendusdirektor Ivar Piirsalu. „Äsja ka Muinsuskaitseameti hästi taastatud mälestise tunnustuse pälvinud hoone on Noblessneris kindlasti üks märgilisemaid,“ lisas Piirsalu.

Riine Tiigi

Turundusjuht