Uudised

Tallinnas kogunes Euroopa disainieliit

Pärast kaheaastast virtuaalpausi kogunes Euroopa disainieliit seekord Tallinnas. 17.-19. juunini toimus Tallinnas Euroopa Disainifestival, mis tõi Eestisse kokku enam kui 100 tippdisainerit kogu maailmast. Festivali kulminatsiooniks sai laupäeval Kultuurikatlas toimuv Euroopa disainiauhindade gala, kus jagati Euroopa Disainiauhindu (ED-Awards). 

„Disainifestivali tuum on viia kokku disainereid ja valdkonna huvilisi Euroopast ja kaugemaltki. Kohalikele disaineritele annab see võimaluse suhelda, vahetada kontakte ja ideid maailma tippudega otse koduukse all. Saame rahvusvahelisel tasandil tutvustada, kuidas meie disainibüroodel läheb ning milline on disainerite võimekus Eestis ,“ rääkis sündmuse peakorraldaja Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihand.

„European Design Awardsi võiks võrrelda disainerite olümpiaga – tegemist on ühe laiahaardelisema disainerite tunnustamise üritusega maailmas,“ märkis Tiia Vihand. „Konkursile esitati sel aastal üle 1400 töö 34 erinevast riigist. Eestist laekus 50 projekti, mis on meie kõigi aegade rekord ning nominentide hulka jõudis neist neli disainibürood: DUX, Velvet, Neway ja Platvorm.“

Kolmepäevase festivali programm koosnes töötubadest, näitustest, disaini jalutuskäikudest, disainibüroode avatud ustest ning vestlustest. Laupäeval toimus disainikonverents „Beyond Design“ ja  üritus kulmineerus laupäeva õhtul Kultuurikatlas toimunud European Design Awards 2022 tseremooniaga, kus tunnustati Euroopa parimaid disainibüroosid. Eesti disainibüroodest said auhinnalised kohad: DUX, Velvet, Neway ja Platvormi, Stuudio Stuudio, Disainiosakonna ning inphysica stuudio ühisprojekt.

Festivali programmiga saab täpsemalt tutvuda Eesti Disainikeskuse kodulehel: https://disainikeskus.ee/et.

Aasta agentuuriks valiti Hollandi disainibüroo Verve, kes ühtlasi pälvis ED-Awards konkursil kulla digitaalse identiteedi kategoorias. Projekti tellijaks on Eesti finantstehnoloogia ettevõte TUUM.

European Design Awards 2022 konkursi direktori Demetrios Fakinose sõnul hindas rahvusvaheline žürii kõrgelt Eesti disainerite innovatiivsust ja oskust vaadata disainilahendusi läbi uute perspektiivide. ‘‘Sel aastal on meil olnud võimalus tutvuda ja teha koostööd mitme Eesti disainistuudiotega ning mulle tundub, et Eesti disainikeel peegeldab riigi laiemat olukorda ning tundub paiknevat Põhjamaade disainimaastikul. Lisaks pööratakse Eestis väga suurt rõhku digitaalsetele rakendustele, mis annab suurepärase võimaluse Eesti agentuuridel oma rahvusvahelist tegevust arendada, ‘‘ lisab Fakinos.

Euroopa Disainifestival 2022 toimus ED-Awards ja Eesti Disainikeskuse koostöös. Alates 2007. aastast on ED-Awards kokku toonud säravaimad Euroopas tegutsevad graafilise disaini, digitaalse disaini, teenusedisaini jt disainivaldkondade inimesed. ED-Festival on varasemalt toimunud sellistes linnades nagu Stockholm, Zürich, Rotterdam, Helsingi, Istanbul, Viin, Porto ja Oslo. Aastal 2023 toimub Euroopa Disainifestival Luxembourgis.

 

 

Riine Tiigi

Turundusjuht