Tagasi

13. Euroopa Sotsiaalantropoloogide Assotsiatsiooni konverents

(13th EASA Biennial Conference Collaboration, Intimacy & Revolution – innovation and continuity in an interconnected world, 31.07.-03.08.2014)

Osalejaid: Delegaatide arv konverentsil 1188, neist välismaalasi 1107, esindatud 61 riiki
Konverentsi veebileht: http://www.easaonline.org/conferences/easa2014/
Toimumiskoht: Tallinna Ülikool

31. juulist 4. augustini 2014 toimus Tallinnas XIII Euroopa Sotsiaalantropoloogide Assotsiatsiooni konverents EASA2014, mille teemaks on „Koostöö, lähedus ja revolutsioon: Innovatsioon ja jätkuvus seotud maailmas“. Euroopa tähtsaim ning maailma üks nimekaim antropoloogia-alane teaduskonverents oli seekord pühendatud külma sõja lõpu 25. aastapäevale, mis langeb ühte EASA kui organisatsiooni 25. aastapäevaga.

EASAle kui organisatsioonile oli konverents esmakordne külaskäik Balti riikidesse. Kohaliku antropoloogiaosakonna jaoks oli sellise konverentsi korraldamine nii erakordselt suur saavutus kui tohutu vastutus. Sellega on antud Eesti antropoloogiale rahvusvaheline tunnustus; samas oli see ka selge usaldusavaldus Eesti kui korralduskeskkonna vastu, kus suudetakse mobiliseerida erinevate ühiskonnasektorite koostöö ja toetus.

Antropoloogia kui teadusharu, mis uurib inimelu, kultuure ja ühiskondi, on olnud oma ajaloo eriti viimase 30 aasta jooksul pühendunud keeruliste sotsiaalsete situatsioonide ja kultuuriliste keerdsõlmede tõlgendamisele ja püüdnud initsieerida ühiskondlikke debatte lahenduste leidmiseks ja tolerantse elukeskkonna garanteerimiseks. EASA2014 asetas rõhu koostöö ja läheduse rollile revolutsioonide vallandamisel ühiskonnas ning samas antropoloogia kui eriala võimele koostööks ja läheduseks teiste erialade ja erinevate rakenduslike väljunditega. Ühtlasi oli seekordsel konverentsil uuendusena sisse viidud lisaks ettekande-põhistele paneelidele nn laboratooriumid, kus performatiivses, akustilises ja visuaalses vormis antropoloogilisi ja etnograafilisi leidusid tutvustatakse ja teadustulemusi analüüsitakse.

Konverentsil esinesid mitmed eriala tipud: Elizabeth Povinelli (Columbia Ülikool, USA), Ernst Karel (Harvardi Ülikool, USA), Paul Stoller (West Chesteri Ülikool, USA), Sydel Silverman (Smithsonianian Instituut, USA), Adam Kuper (Londoni Majanduskool, Briti Ühendkuningriigid), Andrew Irving (Manchesteri Ülikool), Briti Ühendkuningriigid), Penny Harvey (Manchesteri Ülikool). Konverents pälvis ohtralt tähelepanu nii kohalikus kui ka rahvusvahelises meedias nii oma teema kui ka paneelide, laboratooriumide ja filmiprogrammi mitmekesisuse ja innovaatilisuse tõttu.